Dūmu detektori, ugunsdzēsības aparāti un ugunsdzēsības pārklāji
Publicēts: 09.09.2024
Atjaunots: 24.11.2024
Dūmu detektori
Kā rāda pasaules pieredze, dūmu detektoru pielietošana ir efektīvs risinājums, lai pasargātu mājokļa iemītnieku dzīvības no pēkšņa ugunsgrēka briesmām.
No 2020.gada 1.janvāra visos mājokļos ir jābūt uzstādītiem ugunsgrēka autonomajiem detektoriem jeb dūmu detektoriem.
Kas ir ugunsgrēka autonomais detektors jeb dūmu detektors?
Dūmu detektors ir neliela izmēra ierīce, kas patstāvīgi spēj kontrolēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus (dūmu koncentrāciju, siltumu) un par to ar spalgu, 80 decibelu skaņas signālu aptuveni pusstundu nepārtraukti brīdināt mājokļa iemītniekus. Dūmu detektors darbojas no autonoma strāvas avota. Visbiežāk tā ir 9 vatu "kronas" tipa baterija, kas jāievieto dūmu detektora korpusā. Saprotams, ka ugunsdzēsības aparātu šī ierīce neaizvieto. Dūmu detektora uzdevums nav dzēst, bet gan brīdināt par izcēlušos ugunsnelaimi. Par tālāko rīcību, atkarībā no situācijas, ir jāizlemj mājokļa iemītniekiem pašiem - apslēpt liesmas pašu spēkiem vai nekavējoties pamest ugunsnelaimes skarto mājokli un saukt palīgā ugunsdzēsējus glābējus. Gadījumos, kad mājoklī neviena nebūs, pastāv iespēja, ka dūmu detektora spalgo signālu izdzirdēs kaimiņi un izsauks ugunsdzēsējus glābējus.
Atceries!
Dūmu detektori ir paredzēti lietošanai telpās. Uzstādīti ārā tie gaidīto efektu nedos.
Dūmu detektora izvēles nianses
- Dūmu detektori jāiegādājas elektropreču un specializēto ugunsdrošības aprīkojuma, ierīču veikalos. Piedāvātie dūmu detektori, neraugoties uz to, ka visi spēj brīdināt par izcēlušos ugunsnelaimi, tomēr var atšķirties ar iebūvēto papildu funkciju klāstu, kā arī ar cenu. Šo ierīču pārdevēji sniegs paskaidrojumu par vienas vai otras funkcijas nozīmi ērtākai ierīces lietošanai. Nepieciešamības gadījumā konsultācijas par dūmu detektoriem un to uzstādīšanas jautājumiem var saņemt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā. Dūmu detektoru cenas ir atkarīgas no ražotāja un dūmu detektorā iebūvētajām papildu funkcijām.
- Pērkot jebkura ražotāja vai modeļa dūmu detektoru, pirmām kārtām ir jāpievērš uzmanība tam, lai uz tā korpusa būtu "CE" marķējums un informācija par dūmu detektora atbilstību Eiropas standartam NE 1 4 6 0 4. Šāds apzīmējums apliecina konkrētā dūmu detektora atbilstību Eiropas Savienībā noteiktajām prasībām, kādas tiek izvirzītas šāda tipa ierīcēm. Nepieciešams pārliecināties, vai ierīces lietošanas instrukcijas teksts būtu valsts valodā. No praksē noderīgām papildu funkcijām ieteicams dūmu detektora modelis ar foto - elektriskā darbības principa ar korpusā iebūvētu spuldzīti, kas ieslēdzas vienlaikus ar brīdinošo skaņas signālu. Tas būs noderīgi kaut nelielas redzamības nodrošināšanai naktī gadījumā, ja aizdegšanās rezultātā būs sabojāts mājokļa apgaismojums.
- Autonomiskā ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēma šobrīd ir vispilnīgākais mājokļu aizsardzības veids, kas ar ēkā uzstādītu tehnisku līdzekļu, sakaru līniju un citu starpniecību un sistēmu dežurējošā un apkalpojošā personāla palīdzību nodrošina operatīvu ugunsgrēka konstatēšanu, trauksmes signalizāciju un ugunsdzēsēju glābēju izsaukšanu uz konstatētās ugunsnelaimes izcelšanās vietu, neatkarīgi no tā vai ēkā atrodas, vai neatrodas iemītnieki. Diemžēl šādas sistēmas ierīkošana un ekspluatācija ir salīdzinoši dārga, taču, ja vien līdzekļi atļauj, tad ieteicams to ierīkot.
Dūmu detektoru izvietošana
- Cik dūmu detektoru nepieciešams dzīvoklī? Ideāli būtu pa vienam uz katru telpu, kurā uzturas mājokļa iemītnieki un, kurā tie veic kādus saimnieciskus darbus. Proti, vietās, kur potenciāli iespējama ugunsgrēka izcelšanās. Pati minimālākā prasība - viens dūmu detektors dzīvoklī.
- Dūmu detektora uzstādīšana ir ļoti vienkārša. To var paveikt jebkurš, kurš prot sienā vai griestos izurbt pāris nelielus caurumus, piestiprināt tiem ar ierīces komplektā ietilpstošu dībeļu un skrūvju palīdzību dūmu detektora korpusu. Lietošanas instrukcijā ražotājs visbiežāk norāda arī ieteicamās uzstādīšanas vietas.
- Vispiemērotākā vieta dūmu detektoram būtu guļamistabas un gaiteņu griesti netālu no guļamistabas durvīm. Ja nevar dūmu detektoru uzstādīt griestos, tad to drīkst izvietot sienas augšdaļā tuvu griestiem, bet nedrīkst dūmu detektorus izvietot tieši griestu un sienas dobumā. Tas tādēļ, lai izcēlušās ugunsnelaimes gadījumā būtu iespējams pamodināt guļošos mājokļa iemītniekus. Savukārt citās telpās izvietotie dūmu detektori lieliski noderēs, lai brīdinātu mājiniekus par kādā konkrētā telpā notikušu aizdegšanos.
- Uz skapja, plaukta novietots dūmu detektors savas funkcijas pildīs ierobežotā apjomā, jo dūmi ceļas augšup (griestu virzienā), tur koncentrējas un tikai pēc tam sāk piepildīt telpu virzienā uz leju. Tāpēc dūmu detektors, kas novietots, piemēram, uz skapja vai plaukta, dūmus sajutīs kādu brīdi vēlāk nekā dūmu detektors, kas uzstādīts pie griestiem. Kā zināms, uguns izplatās ļoti ātri, un bieži vien pat šim īsajam novēlošanās brīdim var būt izšķiroša nozīme mājokļa iemītnieku spējai apdzēst liesmas vai arī paspēt atstāt degošās telpas.
- Viensētas dzīvojamā mājā un atsevišķi izvietotās saimniecības ēkās uzstādītajiem dūmu detektoriem jānodrošina, lai to ugunsgrēka trauksmes skaņas signāls būtu dzirdams tajās telpās, kurās pārsvarā uzturas vai guļ mājas iemītnieki. Ar vienkāršiem, veikalā nopērkamiem dūmu detektoriem vien šo uzdevumu nevar atrisināt. Vislabākais risinājums būtu ierīkot automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu. Tās konstruktīvā īpatnība ir tāda, ka nostrādājot vienam dūmu detektoram, automātiski tiek nodots signāls uz vadības pulti un tālāk signāls aktivizē trauksmes signāldevējus, kas uzstādīti kopā ar visiem dūmu detektoriem. Tādu sistēmu ierīkošanai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests iesaka vērsties pie specializētu ugunsdrošības aprīkojuma firmu speciālistiem.
Dūmu detektoru apkope
- Uzstādītā dūmu detektora tehniskā apkope ir vienkārša. Nepieciešama vien savlaicīga barošanas elementa - baterijas - nomaiņa, dūmu detektora darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā. Šos darbus sekmīgi var paveikt jebkurš. Jauna baterija kalpo aptuveni divus gadus. Dūmu detektora korpusā ir baterijas jaudas automātiskā kontrole, kas laicīgi brīdinās ar skaņas signālu par baterijas nomaiņas nepieciešamību. Laiku pa laikam dūmu detektors ir jāpārbauda. Tas jādara lietošanas instrukcijā noteiktajā kārtībā. Visbiežāk - nospiežot kontroles (testa) pogu, pēc kā jāatskan spalgam skaņas signālam. Ja signāls skan - dūmu detektors ir darbspējīgs. Šādu pārbaudi ieteicams veikt reizi mēnesī. Cigareti vai kādu citu dūmu avotu pārbaudei gan nevajadzētu izmantot tā iemesla dēļ, ka darbspējīgs dūmu detektors, atpazīstot dūmus, turpinās dot nepārtrauktu spalgu skaņas signālu aptuveni 30 minūtes. Proti, tā konstrukcijā paredzēto brīdinošā signāla padošanas laiku. Ja tā ir noticis, tad dūmu detektoru var izslēgt uz brīdi atvienojot bateriju.
Nedaudz statistikas
Analizējot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistiku par ugunsgrēkiem dzīvojamās ēkās, tika secināts, ka aptuveni puse ugunsgrēkos bojāgājušie miruši nevis no fiziskiem apdegumiem, bet gan no saindēšanās ar toksiskiem produktiem, kas rodas, sadegot mājoklī esošajiem sadzīves priekšmetiem un mēbelēm. Pie tam lielākā daļa bojāgājušie nosmakuši dūmos vai sadeguši atrodoties savās guļamistabās. Praktiskais risinājums, kā samazināt šāda veida bojāgājušo skaitu ir dzīvojamo telpu aprīkošana ar tehniskām iekārtām, kas brīdinātu cilvēkus par izcēlušos ugunsnelaimi un tādējādi ļautu tiem paspēt pamest degošās telpas. Visefektīvākais tehniskais risinājums cilvēku aizsardzībai no uguns ir mājoklī ierīkot ugunsgrēka autonomo dūmu detektoru, jo tas reaģē uz dūmiem.
Ugunsdzēsības aparāti
- 2016.gadā, kad stājās spēkā esošā Ugunsdrošības noteikumu redakcija, noteikumos tika paredzēts pielāgošanās laiks līdz 2020.gada 1.janvārim, kad dūmu detektoru uzstādīšana mājokļos un viendzīvokļa objektos nodrošināšana ar ugunsdzēsības aparātu no ieteikuma par to, kā parūpēties par ugunsdrošību mājoklī, kļūs par obligātu prasību.
- Ugunsdzēsības aparāts privātmājā lieti noderēs neliela ugunsgrēka dzēšanai tā aizdegšanās sākuma stadijā. Atceries! Ugunsdzēsības aparātu drīkst izmantoti tikai tad, ja dzēšana nerada draudus veselībai un dzīvībai. Ja notikusi ugunsnelaime - izvērtē situāciju un neapdraudi sevi, bet nekavējoties zvani 1 1 2, lai izsauktu ugunsdzēsējus glābējus.
- Iegādājoties ugunsdzēsības aparātu, jāpievērš uzmanība tam, lai uz tā korpusa būtu iestrādāts - iespiests - individuālais vai partijas numurs un CE atbilstības marķējums. Savukārt ugunsdzēsības aparāta dzēstspējai jābūt vismaz 21A 113B (skaitlis nozīmē, cik lielu ugunsgrēku iespējams nodzēst, bet burts apzīmē ugunsgrēka klasi).
- A klase - kad deg cieti, organiskas izcelsmes materiāli.
- B klase - kad deg šķidrumi, kūstoši cieti priekšmeti,
- F klase - kad deg eļļa un tauki, kā arī elektroiekārtas, kuru jauda ir līdz 1000 vatiem.
- Uzturot ugunsdzēsības aparātu, mājas saimniekam jāveic vizuālā apskate - vai aparāts nav bojāts un tam ir atbilstošs spiediena rādījums. Tehniskā apkope jāveic sertificētos apkopes punktos saskaņā ar ražotāja noteikto termiņu vai arī, ja termiņš nav noteikts, tad reizi piecos gados.
Ugunsdzēsības pārklāji
- Ugunsgrēka dzēšanā var izmantot arī dažādus audumus, pārklājus vai segas. Ielāgo! Tikai ne sintētiskas šķiedras!
- Ugunsdzēsības pārklājs ir speciāls, liesmu izturīgs pārklājs, ko var izmantot nelielu ugunsgrēku dzēšanai. Ar ugunsdzēsības pārklāju samazina skābekļa piekļuvi degšanas vietai, un ugunsgrēks tiek noslāpēts.
- Degošais priekšmets ar pārklāju ir jānosedz pilnībā un to nedrīkst noņemt, kamēr degšana nav pilnīgi beigusies un degošais priekšmets atdzisis.